Zmiany zbieżności kół

Dbanie o właściwą zbieżność kół w swym aucie powinno być wyjątkowo istotną sprawą dla któregokolwiek kierowcy. Poprawne jej ustawienie zapewnia pełniejszy komfort jazdy, i zwiększa własne bezpieczeństwo. Ponadto samochód zużywa wtedy mniej paliwa, i koła, układ kierowniczy oraz zawieszenie dłużej pozostaną w dobrym stanie. Co jakiś czas należy to testować i korygować wszystkie odstępstwa od normalnej wartości określanej przez wytwórców aut.

Zmiany zbieżności kół

Zbieżność kół ulega przemianie poprzez wykorzystanie elementów zawieszenia podczas codziennego użytkowania auta, a także w sytuacjach, gdy wjedziemy w sporą dziurę, własny pojazd będzie miał udział w wypadku, bądź w momencie wymiany części układu kierowniczego i zawieszenia czy założeniu nowych opon.

„Objawy” nieprawidłowo ustawionej geometrii

Gdy nasze auto nie trzyma się prawidłowego toru jazdy i ściąga pojazd na którąś ze stron tym samym zmniejszając własny komfort, auto więcej pali, za szybko zużywają nam się opony lub układ kierowniczy bądź zawieszenie, to najprawdopodobniej mamy źle ustawioną geometrię. Problem należy szybko naprawić, jeżeli nie chcemy zagrozić swojemu bezpieczeństwu oraz ponosić jeszcze większych kosztów połączonych z dużo gorszymi konsekwencjami, które może przynieść zaniedbanie tego faktu.

Gdzie ustawić zbieżność?

Ustawimy ją tylko w pewnych warsztatach, znających się w tejże sprawie. Samemu nie da się tego zrobić z paru względów. Urządzenia do zbieżności kół to sprzęty bardzo kosztowne i skomplikowane w użyciu. Jedynie profesjonaliści umieją prawidłowo z nich korzystać. Taka usługa zależnie od warsztatu i auta jakie posiadamy waha się w przedziale od 50 – stu zł.

Zbieżność kół

To podstawowy parametr, od jakiego kontroli oraz regulacji zaczyna się ustawianie całej geometrii. Jest to umieeszczenie kół z przodu i w tyle względem siebie. Geometria to także przetestowanie i regulowanie reszty parametrów, jak na przykład pochylenie koła, wysokość auta z przodu i z tyłu oraz kilka innych. Wszystko zależy od tego, który to samochód i jakie informacje wytwórca podaje dla danego modelu.

Auto z prawidłowo ustawioną zbieżnością to pojazd, jaki delikatnie i komfortowo jedzie. Nie trzeba bez przerwy silnie trzymać kierownicy a co chwila korygować jego ruchu jazdy. Ponadto jest to samochód bezpieczny i bardziej ekonomiczny, bowiem nie powiększa się wykorzystanie paliwa, a dodatkowo nie następuje szybsze zużycie się opon czy elementów różnych układów jezdnych. Każdy kierowca dla swojego komfortu i zwiększenia bezpieczeństwa swojego i pasażerów powinien przynajmniej raz w roku kontrolować zbieżność kół a w razie jakichkolwiek odchyleń poprawiać je w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym. Najlepiej przeprowadzać sprawdzenie po zimie, ponieważ o tej części roku auto bywa znacznie narażone na wjechanie w dziury ukryte pod śniegiem.

Więcej: lewor.pl geometria kół maszyny do geometrii kół