Pomimo własnej wytrzymałości, posadzka z bambusa, nie zda egzaminu w kuchni.

Drewno bambusowe jest coraz bardziej uwielbiane przez ludzi. Przywołuje na myśl odległe egzotyczne miejsca, ale też jest stosunkowo mało kosztowne. Pomimo, że nie jest konwencjonalnym europejskim towarem, istnieje kilka niezaprzeczalnych faktów na jego temat. Bambusowa posadzka, wbrew pozorom, jest wytrzymała. Drewno bambusowe, jest 1dnym z najtwardszych. Niektórzy ludzie będą zapewne zdziwieni, niemniej jednak drewno z bambusa jest solidniejsze od tego, które pozyskujemy z zwykłego dębu. Mimo własnej wytrzymałości, posadzka z bambusa, nie zda egzaminu w kuchni, z powodu na możliwą bardzo wielką działalność wody. Identycznie tak jak inne posadzki bambus może oczywiście się poskurczać albo napęcznieć, przez działanie wody.

Deskę bambusową, bez kłopotu można oczywiście przykleić do podłogi (jest to dość skomplikowane i trzeba się liczyć także z faktem, iż taka podłoga jest wmontowana na zawsze) albo złożyć tak jak zwykłe panele – a zatem jak tak zwaną podłogę dryfującą. Drugi z opisanych sposobów wyróżnia się specyficznym kliknięciem, które jest słyszalne w trakcie układania. Dzięki ‚systemowi klik’ można w łatwy i szybki sposób zdemontować posadzkę. Deski z bambusa można zakupić w różnych kolorach, natomiast często znaleźć je można w naturalnym, żółtawym odcieniu. Deski, które nie są sztucznie barwione są o wiele solidniejsze i mocniej trwałe.

Pielęgnacja posadzki bambusowej.
Dbanie o tego typu podłogę nie jest specjalnie pracochłonne. Całkowicie wystarczy od czasu do czasu przetarcie wilgotnym mopem. Posadzka nie wymaga odpowiednich detergentów chroniących posadzkę przed wszelkimi usterkami. Możemy położyć na taką podłogę lakier lub olej – wedle uznania osoby użytkującej posadzki. Jednakże tego rodzaju zabieg będzie tylko dekoracyjny. W żaden sposób nie podniesie on wytrzymałości podłogi. W jaki sposób jest pozyskiwane drewno z bambusa? Uprawa bambusa trwa kilka lat (mniej więcej 5-6). Po jego ścięciu, kolejne wici rosną samoistnie. Jednak produkcja paneli z bambusa nie jest już taka prosta. Ażeby powstały panele potrzebne jest asystowanie różnych środków chemicznych, jest tak dlatego, że bambus nie jest litym drewnem. Czyli nie można uzyskać bardzo dużych kawałków drewna, panele powstają z nieznacznych, uzyskanych detali.

Używane środki chemiczne sprawiają, że możliwe jest sklejenie albo także skręcenie drewna. Deski bambusowe są wytwarzane na trzy różne sposoby: sklejane pionowo, sklejane horyzontalnie oraz skręcane. Właściwie każdy z tych sposobów odróżnia się zupełnie inną wytrzymałością. Drewno skręcane ma w tym wypadku najlepszą wartość, bo aż 109 megapascali. Porównując: dąb posiada średnią twardość, która wynosi trzydzieści sześć megapascali. Natomiast najmniej wytrzymałe jest sklejanie pionowo – ich wartość liczy 38 MPa. Mimo swojej orientalistyki, drewno bambusowe, jest najmniej kosztownym drewnem tego typu. Wyróżnia się nie tylko solidnością ale również niepowtarzalnymi wzorami. Stanowi unikalne uzupełnienie każdego domu.

Więcej: bambusowa podłoga