Najczęściej wlew przeprowadza się drogą żylną, ale można zastosować w poszczególnych wypadkach także podanie podskórne lub odbytnicze.

Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, polegającego na podaniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy roztworów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew przeprowadza się przez żyłę, ale można użyć w niektórych wypadkach także podanie podskórne lub odbytnicze. Kroplówka potrzebuje oczywiście właściwych dodatków, a także zapewnienia reguł związanych z higieną oraz sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona podana przez jednostkę, która ma w tym obszarze umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie. Cały zabieg przeprowadzany jest zwłaszcza na oddziałach szpitali bądź innych placówek medycznych, ale w wypadku niektórych pacjentów (np. wymagających nieustannego leczenia) może się to dokonać również w domu.
W jakim czasie najczęściej stosowana będzie kroplówka? Wlewy stosowane stale dotyczą ludzi z dolegliwościami przewlekłymi, jacy wymagają nieustannego podawania leków. Zabiegiem obejmowani są pacjenci z rakiem, dolegliwościami żywienia (np. anoreksja) bądź ci, u których żywienie prowadzone jest pozajelitowo. Poza tym kroplówka podawana jest w okresie okołooperacyjnym, w wypadku odwodnienia organizmu, silnego ataku bólu, podwyższonej temperatury organizmu, torsji lub biegunek. W chwili, kiedy niezbędne jest przekazanie choremu substancji krwiozastępczych, niektórych rodzajów antybiotyków albo immunoglobuliny, pełen zabieg wykonywany potrafi być wyłącznie w okolicznościach szpitalnych – czuwa nad nim wówczas profesjonalny zespół lekarzy.
Jaka kroplówka może zostać podana w mieszkaniu chorego? Zazwyczaj w grę wchodzą jedynie środki zawierające elektrolity, substancje odżywcze oraz nawadniające. Roztwory tego typu zawierają cząsteczki magnezu, potasu, wapnia, sodu, soli. Kroplówka, jaka jest tą z częściej wprowadzanych, posiada roztwór glukozy. Przez niego organizm chorego zostaje odżywiony i może przez pewien czas normalnie funkcjonować. W przypadku, gdy pacjent nie ma możliwości normalnego podawania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Nadarza się też, że tego typu kroplówka wykorzystywana jest w wypadku kaca.
Każdego typu kroplówka musi pozostać podana w właściwy sposób, przy utrzymaniu podstawowych zasad. Niezbędny jest przy tym wenflon założony dożylnie, umożliwiający późniejsze, wielokrotne wykonywanie wlewów. Otoczenie to trzeba jednak zabezpieczyć, by nie dochodziło do stanów zapalnych, infekcji, urazów mechanicznych lub wycieku płynów. Jeśli kroplówka przekazywana jest w mieszkaniu przez bliskich, potrzebują one być przeszkolone w obszarze podstawowych zasad przeprowadzania tej czynności. Również trzeba pamiętać, by używać tylko tych preparatów, które wychodzą z apteki lub szpitala. Dożylne podawanie czegoś, co nie zostało wypuszczone do legalnej sprzedaży oraz obrotu, może wywołać tragiczne dla życia pacjenta skutki. Bardzo ważne jest także to, aby w momencie, w jakim stosowana jest kroplówka, stale być przy pacjencie, monitorować go i kontrolować jego stan.

Zobacz: kroplówki Gdańsk