Na pewno jest to polecany \”zabieg\”, który polecają mechanicy, zwłaszcza, jeśli zostały wymienione opony lub został zakupiony nowy samochód.

Na pewno każdy fan samochodów oraz posiadacz swojego auta wie, z czym się je geometria kół. Na pewno jest to polecany „zabieg”, który polecają mechanicy, zwłaszcza, jeśli pozostały wymienione opony albo został kupiony nowy pojazd.

Na czym polega ustawienie zbieżności kół? W wypadku nieprawidłowego ustawienia kół, istnieje ryzyko utracenia kontroli nad własnym autem, opony ulegają szybkiemu zużyciu i może to stanowić niebezpieczeństwo dla kierowcy.

Podczas wymiany opon, lub kupna nowego auta, warto wybrać się do mechanika, który ustawi w sposób właściwy geometrię kół. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. To nie ogromny wydatek – waha się w granicach kilkudziesięciu złotych, lecz jest naprawdę pożyteczny.

Jeśli chcemy skontrolować geometrię kół, jadąc samochodem przypatrzmy się kierownicy – musi ona być ustawiona w pozycji horyzontalnej. Jeśli właśnie tak nie jest, oznacza to, że pewna rzecz jest nie ok z ustawieniem opon i należy to szybko naprawić. Jeśli pojazd w przypadku jazdy ściąga na pewien bok, a nie jedzie prostą linią, oznacza to, że geometria kół szwankuje. Fachowcy zazwyczaj w takim wypadku sprawdzają też, czy w zawieszeniu samochodu nie ma luzów. Jeśli istnieje takie zagrożenie, wówczas geometria kół starczy tylko na kilka miesięcy, zanim znowu cokolwiek się nie rozreguluje.

Jakie narzędzia do geometrii kół są przeważnie wykorzystywane? Co pomaga pracownikom w tej branży?

Tych narzędzi jest stosunkowo dużo. Niektóre z tych urządzeń są bardzo nowoczesne, kosztowne oraz są sprzętami rodzaju „3D” – zdobywają one coraz większą popularność. Technika 3D jest dosyć kosztowna, i jej korzyściami są: szeroki stopień pomiaru i szybkość wykonania zabiegu i regulowania.

Najtańsze techniki to techniki laserowe, w których fachowiec każdą z osi mierzy osobno, co bywa dosyć pracochłonnym zajęciem. Nie użytkuje on w owym przypadku z komputera. Kolejną możliwością jest technologia podczerwieni, inaczej CCD, która jest dosyć kosztowna. Pojazd podłączony do komputera zostaje sprawnie skontrolowany. Taki komputer posiada dane producenta razem z wielkościami kątów. Przez to można porównać osie przednie i tylnie, co jest kolejnym plusem w tym wypadku. Naprawa jest przygotowana bardzo sprawnie i fachowo, nie istnieje ryzyko zastrzeżeń ze strony kierowcy, bo jest to dość nowoczesna i skuteczna metoda. W prawdzie w każdym warsztacie musi znajdować się kanał, podnośnik nożycowy lub kolumnowy. Te narzędzia do geometrii kół są potrzebne.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużo jesteśmy w stanie poświęcić na takie urządzenia (jeżeli chcemy sami skontrolować geometrię kół) bądź na kontrolę naszego pojazdu. Nowatorskie technologie przynoszą wielkie swobody w tej dziedzinie. Prawidłowa geometria kół jest niezwykle ważna – zapewnia bezpieczeństwo klienta oraz pasażerów. Ważne jest, żeby o tym pamiętać i kontrolować co jakiś czas.

Autor: www.lewor.pl/urzadzenia-do-geometrii